-
Проект по Програма „Българските библиотеки“ 2024 на МК
През 2024 г. читалището спечели проект по Програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ на Министерство на културата. Библиотеката на читалището получи финансова помощ в размер на 2128,00 лв. за обновяване на фонда си с книги.
-
„20 години ЖНХ Плетеница“ – проект, финансиран от Община Пловдив
През 2024 г. читалището спечели и успешно реализира проекта „20 години ЖНХ Плетеница“ по Компонент 3 „Гражданска активност“ от Наредба за реда и условията за финансиране на инициативи в сферата на културата, част от Календара на културните събития на Община Пловдив. По проекта успешно се проведоха 2 събития – изложба и концерт, с които беше отбелязана 20-ата годишнина от създаването на Женски народен хор „Плетеница“.
Изложбата в читалището представи историята на хора, най-значимите постижения и участия в международни, национални и местни фестивали и конкурси, завоюваните награди и състава на хора през годините. Тя беше официално открита на 29 май 2024 г. в камерната зала на читалището, а след това беше разположена и във фоайето на НЧ „Христо Ботев – 1905“ непосредствено преди и по време на концерта. Концертът се състоя на 8 юни 2024 г. в зрителната зала на НЧ „Христо Ботев – 1905“ и представи пред пловдивчани най-добрите изпълнения на ЖНХ „Плетеница“. В него взеха участие и бивши изпълнители от хора, както и гостуващи участници.
Чрез двете събития, осъществени по проекта, ЖНХ „Плетеница“ успя да покаже пред пловдивската публика своя талант на сцена, но и своето развитие и успехи през годините, откакто е създаден. Пловдивчани имаха възможност да се докоснат до магията на българския фолклор.
Проектът беше осъществен в партньорство с Народно читалище „Проф. Кирил Дженев – 2018“, което участва в концерта със своя Танцов състав „Луди млади“.
Проектът позволи на гражданите на Пловдив да се уверят, че читалищата са културни институции, в които се развива художествената самодейност и се опазват българските фолклорни песни и танци.
-
„Ние сме морето“ – проект по програмата на ЕК EMD 2024
И през 2024 г. читалището стана част от програмата на Европейската комисия European Maritime Day, като разработи и спечели свой проект за събитие, което се проведе на 30 май 2024 г., като част от европейските чествания на Деня на морето. Инициативата се състоя в сградата на читалището в бл. 141 и включваше арт работилница на Детски арт клуб „Контрасти“, арт инсталация – пано „морска стена“, изложено в читалището до края на лятото.
-
Интернет за всички 55+
През 2023 г. читалището спечели и реализира проект по програма „Интернет за всички 55+“ на А1 и Асоциация „Съвременни читалища“. През септември и октомври всички желаещи, на възраст над 55 години, имат възможността да научат на теория и практика повече за компютрите и да извлекат максимума от използването на мрежата и новите устройства.
-
„Таланти в Тракия“ – проект, финансиран от Община Пловдив
През 2023 г. читалището спечели и успешно реализира проекта „Таланти в Тракия“ по Компонент 3 „Гражданска активност“ от Наредба за реда и условията за финансиране на инициативи в сферата на културата, част от Календара на културните събития на Община Пловдив. Проектът предложи на пловдивските публики поредица от културни събития, с които се представиха различните таланти на деца и възрастни от Пловдив на територията на жилищен район Тракия. Дейностите включиха поредица от сценични изяви на деца от школи по изкуствата: изобразително изкуство, пеене, пиано, китара, както и на хорове от възрастни, представящи български фолклор. Проектът беше открит с творчески ателиета на Детски арт клуб „Контрасти“ към читалището на 17 и 18 май. Децата изобразиха градски пейзаж чрез нетрадиционна техника – издраскване. Последваха концерти по: пеене – 19 май, пиано – 22 май и китара – 29 май. Всички те успяха да децентрализират културните събития в града, както и да отбележат тържествено 50-ата годишнина от първа копка на жилищен район Тракия. Заключителното събитие по проекта се проведе на 7 юни 2023 г. в парк „Лаута“, където женски народни хорове изнесоха български фолклорен концерт на специално изградена сцена пред широка публика. Чрез „Таланти в Тракия“ успешно представихме онзи художествен продукт, за който талантите от читалищата се трудят през цялата година. Той позволи на гражданите на града да се уверят, че читалищата са културни институции, в които деца и възрастни могат да развиват и подобряват своите таланти и способности.
-
„Почитаме морето“ – проект по програмата на ЕК EMD 2023
През 2023 г. читалището за пета година стана част от програмата на Европейската комисия European Maritime Day, като разработи и спечели свой проект за събитие, което се проведе на 31 май 2023 г., като част от европейските чествания на Деня на морето. Инициативата се състоя в Камерната зала на читалището и включваше изложба на Детски арт клуб „Контрасти“ и концерт на школите по пеене, пиано и китара.
-
„Възпяваме синьото море“ – проект по програмата на ЕК EMD 2022
През 2022 г. читалището за четвърта година стана част от програмата на Европейската комисия European Maritime Day, като разработи и спечели свой проект за събитие, което се проведе на 26 май 2022 г., като част от европейските чествания на Деня на морето. Инициативата се състоя в Зоната на креативността пред библиотеката на читалището и включваше изложба на Детски арт клуб „Контрасти“ и концерт на школите по пеене, гайда и китара.
-
Проект по Програма „Българските библиотеки“ 2021 на МК
През 2021 г. читалището спечели проект по Програма „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“ на Министерство на културата. Библиотеката на читалището получи финансова помощ в размер на 3998,82 лв. за обновяване на фонда си с книги. Средствата бяха изразходвани за закупуването на 329 броя книги, сред които 268 нови заглавия.
-
„Sea of art. Art of sea“ – проект по програмата на ЕК EMD 2021
През 2021 г. читалището за трета година се включи в програмата на Европейската комисия European Maritime Day, като разработи и спечели свой проект за събитие, което се проведе на 27 май 2021 г., като част от европейските чествания на Деня на морето. Инициативата се състоя в Зоната на креативността пред библиотеката на читалището и включваше изложба на детско творчество, посветено на морето – от децата от Детско арт студио „Контрасти“, както и концерт на възпитаниците на школите по пеене, китара и гайда.
-
Клуб „Въображение“ по проект на МОН за занимания по интереси – част I и II
Клубът бе създаден с ученици от ОУ „Пенчо Славейков“ в кв. Столипиново и за периода февруари – юни 2019 г. /I част/ и октомври 2019 – юни 2020 г. /II част/ осъществи 120 учебни часа занимания по интереси с ръководител Вера Аврионова.
-
Литературно четене „В царството на книгите“ – „НОЩ/Пловдив“ 2019
През септември 2019 г. читалището организира Литературно четене „В царството на книгите“ – по проекта „НОЩ/Пловдив“ – Малката нощ. Бяха представени произведения на млади пловдивски автори, а вечерта бе допълнена от музикални изпълнения на китара.
-
Проект по програма „Еразъм+“ 2019
През август 2019 г. читалището бе домакин на събитие по програма „Еразъм+“. Наши гости от Финландия бяха Лахтенският китарен оркестър, ръководен от Димитър Попов.
-
„gAR(T)bage“ – проект по програмата на ЕК European Maritime Day 2019
През 2019 г. читалището за втора поредна година се включва в програмата на Европейската комисия European Maritime Day, като разработи и спечели свой проект за събитие, което се проведе на 29 май 2019 г., като част от европейските чествания на Деня на морето. Инициативата се състоя в уъркшоп за деца – изработване на предмети на морска тематика от отпадъци от децата от арт-студие „Контрасти“ и музикален поздрав с морски песни от възпитаниците на школата по пеене.
-
Проект „European Maritime Day“ – 2018
През 2018 г. читалището се включва в програмата на Европейската комисия European Maritime Day, като разработи и спечели свой проект за събитие, което се проведе на 1 юни 2018 г. като част от европейските чествания на деня на морето. Инициативата се състоя в уъркшоп за деца с танцов поздрав.
-
Проект „Фолклорни искрици“ – 2018
През 2018 г. читалището се включва в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата – 2019, като разработи и спечели свой проект, финансиран по Отворена покана „Читалища – общностно участие и иновации“ на Фондация “Пловдив 2019“. Петима млади преподаватели по различни народни инструменти изнасят открити уроци, по време на които разясняват и демонстрират какво представляват инструментите, на които свирят, какви са техните отличителни черти, показват индивидуално на всеки как се свири на тях. През декември месец 2018 г. проектът завършва с концерт.
-
Проект „ Зона на креативността“
по направление „ТВОРЧЕСКИЯТ ПЛОВДИВ В ЕВРОПЕЙСКИ ИЗМЕРЕНИЯ” на Общинска фондация “Пловдив 2019”.
Проектът “Зона на креативността” се реализира на територията на гр.Пловдив, район “Тракия”, бл.140 пред библиотеката на НЧ ”Съвременник – 1986”. Организацията партньор “Скай Бийч” ЕООД участва със собствено финансиране, в допълнение към предоставената безвъзмездната финансова помощ от Общинска фондация „Пловдив 2019”. Времетраене на проекта – 3 месеца – юли-септември 2013г.
Целта на проекта е създаване на нова, привлекателна градска зона на открито за провеждане на иновативни културни събития, достъпна и притегателна за всички възрастови и социални групи.
Осъществените дейности са в две основни направления:
- Създаване на културна инфраструктура чрез инсталиране на нестандартно оборудване от дървени скари за сцена и места за сядане. Интериора допълва и изрисуваната с графити фасада на библиотеката с авангардни рафтове с книги. В зоната е монтирана свободна Еко библиотека с издълбани рафтове в дънер с табела «Вземи или остави книга».
- Реализирани дейности за представяне на различни видове изкуства в зоната: дискусионна среща на тема „Иновативни културни събития в градската междублокова зона”; открита читалня за четене на книги на хартиен и електронен носител; експониране на изложби при провеждане на инициативи; хепънинг – концерт с участието на любителски и професионални артисти; провеждане на свободни уъркшопове с 8 работилници с практическа, музикална и дискусионна насоченост.
Екипът на проекта е убеден, че реализацията на нестандартната идея ще бъде част от европейското културно пространство, което ще популяризира и спомогне за кандидатурата на Пловдив за европейска столица на културата през 2019.
-
Проект „Училището – работилница за таланти”
ОУ “Екзарх Антим І” и читалище “Съвременник” в партньорство, кандидатстваха и СПЕЧЕЛИХА проект по програма на Европейския социален фонд
В рамките на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007 – 2013 г.
Проектът бе с продължителност 14 месеца / от м. септември 2008 до октомври 2009 г./ имаше целогодишен характер на заетост на децата, включително и в периода на ваканциите и се финансираше от Европейския социален фонд.
-
Проект „Д.А.Р.Б.И.“
на СОУ „Св.Софроний Врачански“ и читалище “Съвременник” в партньорство. В рамките на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007 – 2013 г. Проекта включват 6 извънкласни дейности, които бяха реализирани за периода 01.09.2008 г. – 31.10.2009 г.